Meslek Kursu

Derneğimizin faaliyetleri hakkında yeterli bilgiye sahip misiniz?
Derneğimizi aradığınız zaman ilgili birimlere kolaylıkla ulaşabiliyor ve isteğiniz konularda yeterli bilgi ve desteği alabiliyor musunuz?
Derneğimizin aşağıdaki hizmetlerinden hangilerinden yararlanıyorsunuz?
Derneğimizden aldığınız hizmetlerden memnun musunuz?

Sayın Yetkili

İnşaat ve sanayi sektöründe İş Makinalarınn önemli bir yer tutmakta olduğu bilinmektedir. Yüksek maliyetlerle elde etmiş olduğunuz bu makinaların yeterli bilgiye sahip olmayan operatörler tarafından kullanıldığında doğacak olumsuz sonuçlar açıktır. İş Makinaları Mühendisleri Birliği olarak Özel İMMB Meslek Kursumuzda verdiğimiz eğitimlerin sonunda yaptığımız değerlendirmeler de bu elemanların büyük çoğunluğunun ilköğretim okulu mezunu, ancak  %15’lik bir kesimin lise mezunu olduğu görülmüştür.  Bu verilerden yola çıkıldığında mesleki eğitimlerin zaruri olduğu görülmektedir.

2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununun Beşinci kısım 36. ve 38. Maddelerine istinaden, İş makinalarının operatör belgesi olmadan kullanılması, karayollarında sürülmesi veya sürülmesine izin verilmesi yasaktır. Makinayı kullanana ve araç sahiplerine cezai müeyyideler uygulanmaktadır.Ayrıca bir iş Makinasının neden olduğu kaza sonrasında zorunlu ve kasko sigortası yapan şirketler tarafından operatör belgesiz kullanımlarda doğan hasarların karşılanması kabul edilmemektedir.  Maddi kayıplar yüksek meblağlar tutmaktadır.
4957 sayılı iş kanunu gereğince İş makinalarının neden olduğu iş kazalarına uygulanan cezai müeyyidelerin yüksek olduğu da göz önünde bulundurulmalıdır.

5795 sayılı yasada yapılan değişiklikle ‘’G’’ Sınıfı sürücü belgesi kapsamındaki iş makinalarının sürücülerinin ve operatörlerinin eğitimleri ve eğitimde başarılı olanların sınav başarı belgeleri Milli Eğitim Bakanlığınca veya Milli Eğitim Bakanlığınca yetkilendirilen kurumlarca verilir denmektedir.Milli Eğitim Bakanlığınca onaylı meslek kursumuz, Derneğimizin de amaçları doğrultunda şantiyelerde kullanılan iş Makinalarının sağlık ve verimli çalıştırılması için eğitimler vererek operatörler belgelendirilmektedir.

İş Makinaları Mühendisleri Birliği Derneği 1998 de kurulduğu günden itibaren şantiye çalışanlarının meslek içi eğitimlerine önem vererek yüzlerce iş yerinde eğitimler vermiştir.

2007 Yılından itibaren de Özel İMMB Meslek Kursu aracılığı ve organizasyonunda verilen bu eğitimlerde İMMB Eğitim merkezinde ve şantiyelerde belgelendirme eğitim programları uygulanarak 3.835 kursiyer belgelendirilmiştir.


OPERATÖR KURSLARIMIZ

1 - Makinaları tanıyan, kullanabilen belgesiz elemanların eğitilmesi ve belgelendirilmesine yönelik kısa süreli eğitim programları:
Bu programlar derneğimiz’in Ostimde bulunan İMMB Meslek Kursunda her ay düzenlenmektedir. Ayrıca 20 kişilik grup oluşturulduğunda firma iş yerlerinde (şantiye) eğitim yapılmaktadır.

2 - İş makinası kullanmayı bilmeyen iş makinası kullanmaya uygun elemanlara dört (4) veya altı ( 6)  haftalık teorik ve uygulamalı eğitimler yapılmaktadır.

DİĞER EĞİTİMLERİMİZ

  • MESLEK KURSLARI (SERTİFİKALANDIRMA EĞİTİMLERİ)
  • TEMEL VE MOBİL HİDROLİK EĞİTİMİ
  • ŞANTİYE MAKİNE MÜHENDİSİ EĞİTİMİ
  • AMBARCI-TEDARİKÇİ EĞİTİMİ
  • YAĞCI - BAKIMCI EĞİTİMİ
  • JENERATÖR BAKIM VE İŞLETMECİLİĞİ EĞİTİMİ
  • İŞ MAKİNASI TAMİRCİ VE SERVİS ELEMANI EĞİTİMİ
  • İŞ GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ

Not: Daha fazla bilgi almak ve çalışma programlarınıza uygun eğitim programları için Meslek Kursumuza başvurunuzu bekliyoruz.


E-mail: koordinator@ismakinalari.org.tr – kursmuduru@ismakinalari.org.tr                                                              
Web: www.ismakinalari.org.tr
İŞ MAKİNALARI MÜHENDİSLERİ BİRLİĞİ DERNEĞİ MESLEK KURSU
UZAYÇAĞI CAD. NO: 62/5–6 OSTİM/ANKARA

İŞ MAKİNALARI MÜHENDİSLERİ BİRLİĞİ DERNEĞİ
UZAYÇAĞI CAD. NO: 62/7 OSTİM/ANKARA
Telf: 312.385 78 94 Faks: 312.385 78 95