İş Makinaları Mühendisleri Birliği Derneği

IoT sistemleriyle madenlerde daha güvenli ve verimli operasyon

IoT sistemleriyle madenlerde daha güvenli ve verimli operasyon

İş Makinası - IoT sistemleriyle madenlerde daha güvenli ve verimli operasyon IoT sistemleriyle madenlerde daha güvenli ve verimli operasyon Paylaş Twitle IoT sistemleriyle madenlerde daha güvenli ve verimli operasyon Dünyanın en zorlu ve riskli işleri arasında yer alan madencilikte, karmaşık iş süreçlerinin kolay kontrol edilebilir olması ve iş sahalarının güvenli hale getirilmesinde dijital çözümlerin ağırlığı her geçen gün artıyor.

Aktif Radyo Frekanslı Tanıma (RFID) ve Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojilerinden faydalanarak geliştirdiği akıllı madencilik çözümü ile sektöre hizmet sağlayan Wipelot, iş süreçleri ve ortamlarında anlık takip olanağı sunmanın ötesinde dijital bir yönetim anlayışı ortaya koyuyor. Wipelot CEO’su M. Rifat Ok, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü kapsamında açıklamalarda bulunarak bu konudaki yaklaşım ve çözüm önerilerini paylaştı.

Rifat Ok, gelişen teknolojiye rağmen madenciliğin hala dünyanın en zor operasyonlarından biri olarak kabul edildiğine ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) istatistiklerine göre madencilik sektöründe çok fazla iş kazası yaşandığına dikkat çekti. Endüstri 4.0 kapsamında dijital teknolojilerin hızla gelişmesi ve gelişmelerin önünün açılmasıyla madencilik sektöründe de dijital dönüşümün hızlanması gerektiğini söyleyen Ok, tehlikeli iş kolları arasında ilk sırada yer alan madencilik sektörünün ihtiyaç ve dinamikleri doğrultusunda geliştirdikleri entegre çözümler hakkında şu bilgileri aktardı:

“Madencilik sektörüne özel entegre bir IoT-RFID çözümü olan Wipelot Smart Mine, gerçek zamanlı konum takibi (RTLS) ve yapay zekâ (AI) teknolojilerini birleştirerek personel güvenliği, görünürlük ve izlenebilirlik sağlıyor. Sistem; personellerin konumlarını belirleyen, değerlendiren ve acil durumlarda anında bilgiyi gerekli noktalara ileten personel iş güvenliği ve takibi modülünün yanı sıra araç, iş makinesi, motorlu ekipman konum ve durum takibi, ekipman yönetimi ve takibi, saha içerisinde işçi ve ekipmanlar arasında meydana gelebilecek kazaları önleyen çarpışma uyarı sistemi, veri analizi ve yapay zekâ çözümleri gibi farklı modüller içeriyor.

Trafik sinyalizasyon sistemi ile maden sahaları içindeki trafik akışını düzenleyen Wipelot Smart Mine, madencilik sektöründeki komplike iş süreçlerini kolay kontrol edilebilir ve verimli hale getiriyor. Görev atama ve yönetimini de dijitalleştiren bu uygulama, çevresel izleme özelliğiyle dikkat çekiyor. Kurulumu oldukça kolay olan Smart Mine, örgüsel ağ yapısı sayesinde kurulum maliyetlerini düşürüyor. Kullanım açısından da kullanıcı dostu olan bu teknoloji, tek bir platform üzerinden birden fazla uygulamayı çalıştırabilme özgürlüğü sağlıyor.”

Elektrik olmadan 12 saat kesintisiz çalışma imkânı sunuyor

Maden ortamlarındaki riskli durumların oluşmasını engellemek ve madenlerdeki iş süreçlerinin daha kontrollü ve kolay ilerlemesini sağlamak için birçok avantaj sunduklarını ifade eden Rifat Ok; “Wipelot’un madencilik sektöründe yüksek verimlilik ve güvenlik sağlayan uygulaması, birçok rakipsiz özelliğiyle öncü olmayı hedefliyor. Acil durumlarda elektriksiz 12 saat çalışabilen bu uygulama; hareket sensörü, panik butonu ve çeşitli sensör seçenekleri içeriyor. Tehlikeli gazlar, toz, sıcaklık, ekstansometre gibi donanımlar ile çevresel parametreleri izleyen teknoloji, saha güvenliğini de maksimum seviyeye çıkarıyor. Gelişmiş güvenlik özelliklerinin yanı sıra gerçek zamanlı yönetim gibi fonksiyonlarıyla fark yaratan Wipelot Smart Mine çözümü, cevher çıkarma süreçlerini uzaktan yönetme imkânı sunarak sürece mobilite ve esneklik kazandırıyor. Doğru veriyi sağlama konusunda çok başarılı olan bu çözüm, yüksek doğruluk payı sayesinde hata riskini minimize ediyor” ifadelerini kullandı.

Uygulamaya uluslararası ödül

Wipelot, 15’incisi düzenlenen ve RFID alanında inovatif projelerin yarıştığı RFID Journal 2021 Awards’tan birincilikle döndü. Endüstriyel IoT alanında aldığı ödüllerine bir yenisini daha ekleyen firma, madencilik operasyonlarının sayısallaştırılması ve görev dağılımı uygulamasıyla yarışmada "En İyi RFID Uygulaması (Diğer Endüstri)" kategorisinde en iyi uygulama seçildi.